NOC ROBOTÓW
 
29 grudnia 2016 roku, w Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV odbyła się "Noc Robotów" z robotami LEGO Mindstorms. Spotkaliśmy się w sali nr. 5 o godzinie 18:30. Zajęcia prowadził Pan Dyrektor oraz student mechatroniki. Pierwszym krokiem, jaki wykonaliśmy, było rozpakowanie zestawów i posortowanie ich elementów. Zajęło nam to dużo czasu. Następnie, gdy pogrupowaliśmy już części, rozpoczęła się nauka programowania Mikrokontrolera EV3. Odczytywaliśmy z niego wyniki pomiarów z czujników kolorów, podczerwieni, odległości a także dotyku. Gdy w końcu zrozumieliśmy mechanizm tego robota, zaczęliśmy go składać.  Muszę przyznać, że było to dość trudne. Po długim składaniu i montowaniu elementów, podjęliśmy się programowania. Przynieśliśmy laptopy, po czym podłączyliśmy urządzenia za pomocą kabla USB. Kodowanie polega na tym, że w programie Lego Mindstorms EV3, wpisujemy różne komendy i polecenia. Oprogramowanie, nawiązuje połączenie i wykonuje misje programistyczne.
Więcej…
 
KONKURS NA STROIK I SZOPKĘ
 
BOŻONARODZENIOWĄ ROZSTRZYGNIĘTY! 
 
W naszej szkole w dniach od 01 - 20 grudnia odbył się konkurs plastyczny, który polegał na wykonaniu stroika lub szopki bożonarodzeniowej. Celem konkursu było nawiązanie do tradycji Świąt Bożego Narodzenia jak również rozwijanie wśród uczniów twórczych zainteresowań, wyobraźni i fantazji.Prace poddane zostały opinii nauczycieli, którzy wybrali najładniejsze i najciekawsze prace.Przy ocenie szczególną uwagę zwrócono na pomysłowość oraz oryginalność przygotowanych prac. 
Wśród laureatów znaleźli się: 
I m. Klaudia Frydrych z kl. II a 
II m. Julia Wiankowska z kl. II b i Radosław Witkowski kl. IIb
III m. Klaudiusz Mikołajczyk kl. IIb
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy!
 
 
WARSZTATY CHEMICZNE W TORUNIU     
 
Dnia 14 grudnia 2016 uczniowie klas I i II naszego gimnazjum wybrali się na warsztaty chemiczne do Torunia. Każdy uczestnik warsztatów własnoręczne wykonywał 2 bombki:
•Pierwszą wypełniał prawdziwym srebrem (dawna metoda zdobienia pięknych bombek)
•Drugą przez barwienie zewnętrzne bombki szklanej (lakierowanie od zewnątrz wzorami „marble art”)
Każdy uczeń miał swoje miejsce pracy. Wykonane  bombki uczestnik warsztatów zabierał  w prezencie jako pamiątkę. Po dobrze wykonanej pracy udaliśmy się na zwiedzanie Toruńskiej Starówki – Pomnik Mikołaja Kopernika oraz Fontannę z żabkami. Następnie wybraliśmy się na zakup pierników. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu. Opiekunami uczniów były p. Urszula Karpińska, p. Mariola Lewandowska i p. Elżbieta Rutkowska.
 
 
NASI UCZNIOWIE W GRONIE NAJLEPSZYCH
 
STYPENDYSTÓW
 
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego Gimnazjum ponownie zostali stypendystami Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka, który  jest projektem Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowanym przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. To zaszczytne stypendium otrzymali: Olaf Cichosz, Klaudiusz Mikołajczyk i Jakub Kowalczyk. Uczniowie realizować będą  Indywidualny plan rozwoju edukacyjnego pod opieką pani Anny Markiewicz. Ponadto z satysfakcją informujemy, że Olaf i Klaudiusz zostali wyróżnieni jako dwójka stypendystów z najlepszym wynikiem z rejonu powiatu gostynińskiego, płockiego oraz sierpeckiego i zostali zaproszeni wraz z opiekunem na uroczyste wręczenie umów stypendialnych przez Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, które odbędzie się 5 stycznia 2017r. w MSCDN w Warszawie.
 
 
I MIEJSCE  W POWIATOWYM KONKURSIE
 
EKOLOGICZNYM
 
Nasze Gimnazjum zdobyło tytuł MISTRZA (I miejsce)  w XII Edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Chrońmy środowisko, odzyskując surowce wtórne” w kategorii „Metale”. Warto podkreślić fakt, że jest to nasze  kolejne zwycięstwo w  konkursie poświęconym ekologii organizowanym przez powiat i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 30 placówek oświatowych, które zebrały łącznie blisko 50 ton surowców wtórnych. Wręczenie dyplomów odbyło się w sali posiedzeń starostwa powiatowego. Cieszymy się, gdyż nagrody odebrane z rąk p. Katarzyny Brzozowskiej i starosty p. Tomasza Matuszewskiego wzbogacą pracownie matematyczną o ciekawe pomoce dydaktyczne.
 
 
 

SZKOLNE KLUBY MemoryLab - projekt edukacyjny

 

Uczniowie klasy IIb: Natalia Kędzierska, Agata Siemińska, Radosław Witkowski, Igor Kacprzak, Mateusz Kijek i Jakub Kowalczyk od trzech miesięcy brali udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym Szkolne Kluby MemoryLab realizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku.  W ramach szkoleń z zakresu treningu pamięci, twórczego myślenia i rozwoju, uczniowie poznali innowacyjne sposoby uczenia się opartego na poznaniu mózgu, z wykorzystaniem mnemotechnik i ekspresji artystycznej. Ideą projektu szkolnych Klubów MemoryLab, którego realizację finansował Samorząd Województwa Mazowieckiego, był powrót do zapomnianej skuteczności  i radości uczenia się. Ponadto uczniowie wraz z panią Anną Markiewicz uczestniczyli w konferencji podsumowującej wspólną pracę uczestników projektu, która odbyła sie 9 grudnia 2016 r. w MSCDN w Płocku
 

 

 
"GRUDNIOWY WSTAŁ ŚWIT... NIE WIEDZIAŁ
 
NIKT NIC... STAN WOJENNY W POLSCE"
 
7 grudnia b. r. w Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV miała miejsce interesująca prelekcja z historii najnowszej – „ Grudniowy wstał świt… Nie wiedział nikt nic… Stan wojenny w Polsce”. Z tej okazji gościliśmy Pana Andrzeja Czyżewskiego – Pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz doktoranta w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Głównym punktem programu spotkania był wykład wzbogacony o prezentację ukazującą rzeczywistość stanu wojennego w Polsce, jego genezę oraz postawy ludzi władzy i opozycji. W dalszej części konferencji historycznej uczestnicy mogli wysłuchać wystąpienia ucznia gimnazjum Jakuba Przybyszewskiego na temat stanu wojennego w Gostyninie. W treści referatu znalazły się informacje o działalności Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” na ternie Gostynina, postawach jego głównych działaczy, organizowanych protestach i strajkach oraz o sytuacji osób internowanych i ich rodzin z naszej okolicy. Bardzo cennym uzupełnieniem wiedzy o gostynińskich działaczach solidarnościowych był film dokumentalny Pani dr Barbary Gieruli, opracowany w oparciu o prywatny zbiór dokumentacji a także materiały archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. W końcowej części spotkania mieliśmy możliwość wysłuchać osobistych refleksji zaproszonych Gości, którzy aktywnie włączali się w działania  Solidarności oraz konspiracyjnych struktur podziemia. O swoich doświadczeniach opowiedziała wspomniana wyżej P. B. Gierula, Dyrektor Dyrektor Gimnazjum im. Gen. J. Hallera w Szczawinie Kościelnym, P. Marian Żuchniewicz, Ksiądz Dziekan Ryszard Kruszewski, Proboszcz Parafii św. Marcina w Gostyninie. Niezwykle cieszy nas fakt, że prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnego środowiska. Uczestniczyła w niej młodzież ze wszystkich gostynińskich szkół średnich i gimnazjów wraz z opiekunami.
Więcej…
 
« pierwszapoprzednia123456następnaostatnia »

Strona 2 z 6

Galeria

  • ŚLUBOWANIE_5
  • PRAGA_10
  • LONDYN_7
  • TATRALANDIA_9
  • DZIADY CZ.II_10
  • LONDYN_6
  • EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA_6
  • PARYŻ_10

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.