WYCIECZKA W GŁĄB ZIEMI

W dniu 24.10.2017 uczniowie z klasy Ia z wychowawcą Panią Anną Balcerzak i z klasy IVa z wychowawcą Panią Katarzyną Lińską odwiedzili jedyną w Europie Kopalnię Soli w Kłodawie, która powstała w 1949 roku.  Kopalnia soli w Kłodawie to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Już sam zjazd z prędkością 6m/s na głębokość 600 m dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Niesamowite jest również to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory można spotkać górników powracających, bądź udających się do pracy. Historia powstania i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż nabierają innego wymiaru, kiedy przekazuje je górnik solny podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Wszechobecne maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi nie przeszkadzają w podziwianiu piękna solnych korytarzy oraz pomieszczeń przygotowanych specjalnie dla turystów – Kaplicy Św. Kingi, sali koncertowej oraz Groty Drakuli. Wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, iż w 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.Obecnie Kopalnia jest największym krajowym producentem soli kamiennej. Wydobycie prowadzi tradycyjna metoda górnicza, która pozwala zachować w pełni stworzone przez przyrodę walory kłodawskiej soli. Uczniowie po emocjonującym zwiedzaniu zakupili pamiątki i zadowoleni wrócili do Gostynina.
Więcej…
 
HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO
 

W zawodach piłkarskich szóstek chłopców, rozegranych na stadionie miejskim, nasza szkoła odniosła historyczne zwycięstwo, bo pierwsze pod nazwą SP5. Turniej półfinałowy nasi uczniowie zakończyli na pierwszym miejscu z  imponującym bilansem 15:0. W finale drużyna potwierdziła swoja dominację, wygrywając wszystkie mecze. Strzelili 12 goli tracąc tylko jeden. Zwycięstwo skutkuje awansem SP5 do finału rejonowego, którego zostanie rozegrany w maju. Z niecierpliwością czekamy na turniej halowy z udziałem naszych piłkarzy. Reprezentacja Szkoły Podstawowej wystąpiła w składzie: Klaudiusz Mikołajczyk, Szymon Kocanowski, Mateusz Dobieński, Oskar Kosmowski, Bartłomiej Skonieczny, Wiktor Smyczyński, Maciej Jaśkiewicz, Mateusz Rojewski, Mateusz Olesiński, Szymon Górski, Eryk Wydrzyński.
 
 
UDZIAŁ W KONFERENCJI "Kariera - moja przyszłość, mój wybór" 
 
W dniu 18 października 2017 r. reprezentacja naszej szkoły - uczennice z klasy IIIa wraz z opiekunką P. Bogumiłą Wasiak - uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku. Konferencja odbyła się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który ma na celu zmotywowanie młodych ludzi do poszukiwania drogi edukacyjnej, zawodowej oraz odkrywania własnego potencjału. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z terenu powiatu płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego. Było bardzo interesująco: młodzi przedsiębiorcy prezentowali swoją ścieżkę kariery zawodowej, uczestnicy konkursu „Biznes Junior – moja przyszłość w moich rękach” i „Moje wspomnienia ze szkolnej ławki” przedstawili swoje prezentacje multimedialne w postaci wywiadu. Na koniec wyjazdu zwiedziliśmy Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku. 
 
 
WYCIECZKA W TATRY

W dniach 16-19 października 2017r. uczniowie wraz z opiekunami Arkadiuszem Szulczewskim, Piotrem Dutkiewiczem, Beatą Złotnik oraz Anną Pakulską wzięli udział w wycieczce do Zakopanego, Krakowa i na Słowację. Wyjazd był świetną okazją do wspólnej integracji siódmoklasistów, którzy stanowili w tym roku dominującą grupę. Nasza przygoda z Tatrami rozpoczęła się tuż po zakwaterowaniu w przestronnym, pięknie położonym i dobrze nam już znanym pensjonacie Maria jednak po drodze odwiedziliśmy Kraków i dobrze wszystkim znany Wawel. Kolejny dzień to tradycyjnie Słowacja i Tatralandia, największy wodny ośrodek rozrywki i wypoczynku położony wśród wspaniałej scenerii gór. Park leży na obszarze historycznego regionu Liptów, w pobliżu Liptowskiego Mikulasza, na północnym brzegu zbiornika wodnego Liptowska Mara. Dzięki termalnej wodzie płynącej z wnętrza ziemi mogliśmy korzystać  z basenów znajdujących się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu oraz z niezliczonej ilości urządzeń masujących, zjeżdżalni wodnych i innych atrakcji. Ogromne wrażenie zrobiła na nas Dolina Kościeliska, o której bardzo ciekawie w trzecim dniu pobytu opowiadał nam przewodnik. Ostatniego dnia udaliśmy się na znaną dotychczas tylko z telewizji Wielką Krokiew, na której szczyt dotarliśmy wyciągiem krzesełkowym a bezchmurne niebo pozwalało na podziwianie przepięknych widoków i panoramy miasta. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spacer po zakopiańskich Krupówkach, gdzie mogliśmy podziwiać sztukę góralską, posmakować oscypków czy posłuchać góralskiej muzyki.
Więcej…
 
 V EDYCJA CODE WEEK

We wtorek 17 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania odbyła się niezwykła impreza – Europe Code Week 2017. Od 7 do 22 października 2017r. w całej Europie odbywają się warsztaty programowania dla dzieci i dorosłych. Nasza szkoła od pięciu  lat regularnie organizuje Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek, którego patronem jest Komisja Europejska. W szkole prężnie działają pasjonaci kodowania, którzy silnie motywują i dzielą się swoimi umiejętnościami z uczniami gostynińskich szkół podstawowych oraz przedszkoli. Tradycją stały się cykliczne szkolenia i warsztaty profesjonalnej drużyny informatycznej „Alice3”, specjalizującej się w programowaniu w języku  JAVA. Mamy w swoim dorobku udział w warsztatach we Wrześni i organizację konkursów programistycznych na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Nasi uczniowie zdobyli w zeszłym roku prestiżowe wyróżnienie na „Igrzyskach Mistrzów Kodowania” – uzyskując tytuł organizatorów jednego z sześciu najbardziej kreatywnych i zapadających w pamięć wydarzeń promujących kodowanie w każdym wieku. Tytuł ten zachęcił naszą szkołę do dalszego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności informatycznych, które promujemy jako kluczową umiejętność XXI wieku, niezbędną dla kolejnych pokoleń Gostynian – Polaków - Europejczyków na przyszłych rynkach pracy.
    
Więcej…
 
 EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5

  
Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie od czterech lat regularnie organizuje Europejski Tydzień Kodowania – Codeweek, którego patronem jest Komisja Europejska. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbywać się będzie na terenie całej Europy w dniach 7-22 października 2017 r., a w naszej szkole dołączą do niej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie. Uczniowie klasy IA szkoły podstawowej wspólnie ze swoją wychowawczynią oraz nauczycielkami z punktu przedszkolnego będą prowadzić warsztaty z kodowania przy wykorzystaniu Maty Drzewo - zestaw do kodowania wraz z klockami Kolorowe Figury. Tworzące całość pomoce do kodowania i odkodowywania pozwalają na aktywne zdobywanie i poszerzanie wiedzy związanej z programowaniem poprzez zabawę. W szkole prężnie działają pasjonaci kodowania, którzy silnie motywują i dzielą się swoimi umiejętnościami z uczniami gostynińskich szkół podstawowych oraz przedszkoli. Tradycją stały się cykliczne szkolenia i warsztaty profesjonalnej drużyny informatycznej „Alice3”, specjalizującej się w programowaniu w języku JAVA. 
Więcej…
 
 
 ŁÓDŹ DAWNA I WSPÓŁCZESNA

W dniu 4 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami p. M. Kołodziejską, p. M. Kozubską i p. I. Kalińską udali się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Powszechnym, gdzie młodzież obejrzała spektakl pt. „Szalone nożyczki”. Widzowie z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem śledzili przedstawienie, a gra aktorów została nagrodzona gromkimi brawami.Następnie, po krótkim posiłku, wszyscy udali się do Muzeum Fabryki na terenie Manufaktury. Przewodnik zapoznał młodzież z historią przemysłu włókienniczego w Łodzi, w tym z rozwojem kompleksu fabrycznego  Izraela Poznańskiego. Uczniowie dowiedzieli się też,  jak dawniej wyglądała droga przetwarzania bawełny i przekonali się, jak hałaśliwy jest stukot zabytkowych  maszyn włókienniczych.
Wyjazd do Łodzi okazał się wyjątkowo udany.  Jego uczestnicy zadowoleni, z uśmiechem na twarzach wrócili do domu.
 
 
 
 
 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia1112następnaostatnia »

Strona 11 z 12

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.