FESTIWAL PALEMEK WIELKANOCNYCH

W dniu 21 marca 2018r.na terenie szkoły odbyły się warsztaty wielkanocne. Wzięły w nich udział uczniowie II klasy gimnazjum, uczniowie klasy I oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego. Celem spotkania było kultywowanie tradycji związanych z Wielkanocą oraz integracja społeczności szkolnej. Młodsze dzieci pod czujnym okiem gimnazjalistów, nauczycielek i księdza katechety wykonywały świąteczne palmy. W spotkaniu wzięła udział pani Aleksandra Serwa uczestniczka programu „Bake off – Ale ciacho”, która wspólnie  z dziećmi ozdobiła wielkanocnego mazurka.

 


WIZYTA SIERŻANTA BORSUKA U PRZEDSZLKOLAKÓW

8 czerwca tj. piątek w Punkcie Przedszkolnym mieliśmy przyjemność podejmować niecodziennych gości. Byli nimi funkcjonariusze ze Stołecznej Policji – nadkomisarz Artur Kuć oraz pani Katarzyna Mazur – Lis wcielająca się w maskotkę policyjnego borsuka. Celem spotkania była edukacja maluchów w zakresie bezpieczeństwa. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli najmłodszym o numerach alarmowych, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Uczyli przedszkolaków jak prawidłowo przejść przez ulicę, jak bezpiecznie podróżować samochodem, a także jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Przedszkolaki aktywnie brały udział w zajęciach dzieląc się swoją wiedzą z policyjnym borsukiem, który był dla dzieci wielką atrakcją. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki otrzymały kolorowe odblaski a swoim gościom wręczyły podziękowania.


 
DZIEŃ ZIEMI W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM

W dniu 23 kwietnia 2018r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. Na znak, że chcemy, aby nasza planeta była zielona tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w tym kolorze. Wspólnie z rodzicami, uczniami gimnazjum i nauczycielkami dzieci sadziły zakupione przez rodziców kwiaty i iglaki. Z zapałem pomagały w kopaniu dołków, zasypywały i ugniatały ziemię sprawnie posługując się łopatkami i grabkami. Wsadzone rośliny ozdobiły teren wokół przedszkola. W tym dniu w przedszkolu powstało Koło Ligi Ochrony Przyrody, dzieci otrzymały legitymacje członków LOP. Po ciężkiej pracy odbyło się pasowanie przedszkolaków na „strażników przyrody”. Dzień ten na długo zostanie wszystkim w pamięci. 


SUKCES PRZEDSZKOLAKÓW
 

MAŁGORZATA JANECKA laureatką  konkursu regionalnego „Przyroda-Twój- Przyjaciel”  z tematem XLI EDYCJI
„Mieszkańcy ekosystemów wodnych. Organizatorem konkursu była Liga Ochrony Przyrody okrąg w Płocku. Małgosia zajęła I miejsce  w kategorii przedszkola. 

WYPRAWA PRZEDSZKOLAKÓW DO ZOO  
 
Przedszkolaki spędziły piękny, słoneczny dzień w płockim ZOO. Dzieci uczestniczyły  w zajęciach dydaktycznych, zwiedzały ZOO. Największą atrakcją był park linowy. Wszystkie dzieci sprawnie pokonywały  przeszkody. Na koniec wyprawy  piknik na polanie, jedzonko było przepyszne.
 

 

 
 
 

NIEZAPOMINAJKOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
 

15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. Od 15 maja 2002 r. Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii znane pod nazwą Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzień ten  ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska.  Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to, zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.W naszej szkole był to również  „Dzień niebieski”. Uczniowie klasy I i Przedszkolaki w tym dniu ubrane były na niebiesko, a każdy miał na głowie wianki  z kwiatkiem niezapominajki. Dzieci ze swoimi wychowawcami  odwiedziły Pana dyrektora, rozdawały niezapominajki nauczycielom i pracownikom szkoły, pracownikom  MZES i P. Przygotowane wcześniej kartki –niezapominajki uczniowie wręczali  mieszkańcom  miasta , pracownikom Sądu Rejonowego, basenu, sklepu Netto oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszyscy byli mile zaskoczeni. Nasz niezapominajkowy dzień zakończył się zasadzeniem niezapominajek  przed szkołą i przedszkolem. 
 


STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU
 
W dniu 28 maja dzieci z Punktu Przedszkolnego i  klasy  I miały okazję gościć w swojej placówce strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie. Wizyta nietypowych gości wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaków i w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, która nie tylko gasi pożary, ale również jest wzywana do wypadków samochodowych, do skażeń chemicznych, do usuwania gniazd owadów i innych zadań. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do którego można było wsiąść i z bliska obejrzeć jego wyposażenie. Maluchy z zaciekawieniem oglądały węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozu, mogły też zobaczyć jak daleko tryska woda ze strażackiego węża. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną  wiedzę. Na zakończenie dzieci podziękowały strażakom, życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu. Większość dzieci w przyszłości też chce zostać strażakami.  

KONKURS RECYTATORSKI U PRZEDSZKOLAKÓW
 
W dniu 22 maja przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego mogły zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Konkurs zorganizowany został jako jedno z zadań programowych „Przedszkole Talentów”, w którym nasze przedszkole bierze udział.  Do konkursu pod hasłem „Brzechwa i Tuwim dzieciom” zgłosiło się 12 śmiałków, którzy przed swoimi kolegami i koleżankami deklamowali wiersze Brzechwy i Tuwima. Występy dzieci oceniane były przez jury, któremu przewodniczyła pani Bogumiła Wasiak - szkolna bibliotekarka. Przedszkolaki i ich rodzice bardzo poważnie potraktowały udział w konkursie. Dzieci wykazały się kreatywnością, zarówno w interpretacji utworów, jak też w przygotowaniu strojów czy rekwizytów. Zaprezentowały takie wiersze jak: Bambo, Samochwała, Zosia Samosia, Mucha, Jak rozmawiać trzeba z psem, Lokomotywa i wiele innych.  Jury  trudno było wyłonić zwycięzcę dlatego postanowiło docenić wszystkich uczestników. Biorący udział otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci książeczek. Dla wszystkich odważniaków wielkie gratulacje.
 


 

RUCH TO ZDROWIE – PRZEDSZKOLAKI NA SPARTAKIADZIE
W dniu 11 maja dzieci z Punktu Przedszkolnego wzięły udział  w VIII Spartakiadzie Przedszkolaków organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyninie. Celem zawodów było promowanie wśród maluchów aktywności fizycznej. W zawodach wzięło udział siedem drużyn przedszkolnych. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas konkurencji  tj.: „Kangurzy skok”, „Wyścig gąsienic”, „Sokole oko”, „Sztafeta piłeczek”, „Wyścig Herkulesów” i „Pogromca przeszkód”. Wszystkim uczestnikom towarzyszyła niezwykle duża wola walki. Mali zawodnicy dzielnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami wykazując się dużą szybkością i zwinnością. Przedszkolakom przyświecała zasada fair play. Po świetnej zabawie dumni i zadowoleni sportowcy powrócili do przedszkola z pucharem i dyplomem. Radości nie było końca.
 ŚNIADANIE WIELKANOCNE U PRZEDSZKOLAKÓW

W Wielkim Tygodniu tj. 28 marca 2018r. w Punkcie Przedszkolnym odbyła się uroczystość integracyjna z uczniami  klasy Ia i zaproszonymi gośćmi panem Robertem Pypkowskim i wicedyrektorem panem Markiem Osmałkiem. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania. Wszyscy mile spędzili czas przy wielkanocnym stole dzieląc się jajkiem i składając sobie wielkanocne życzenia. Świąteczne potrawy przygotowały nasze wspaniałe panie kucharki a ciasta wielkanocne przynieśli rodzice przedszkolaków i uczniów klasy I za co serdecznie dziękujemy. 
 


  

DZIEŃ TALENTÓW U PRZEDSZKOLAKÓW


W piątek 27 kwietnia 2018r. w Punkcie Przedszkolnym odbył się przegląd umiejętności przedszkolaków. W tym dniu bowiem każde chętne dziecko mogło zaprezentować przed swoimi kolegami 
i koleżankami swoje pasje i zainteresowania. Dzieci przygotowały 
i pokazały liczne talenty – wokalne, taneczne, sportowe. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Dzieci wspólnie przeżywały pozytywne emocje i z radością dopingowały się wzajemnie. Każdy odważny artysta otrzymał pamiątkowy dyplom 
i słodki upominek.
 WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 20 marca dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z opiekunami, odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Gostyninie w MCK. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Panie przedszkolanki wypożyczyły kilka książeczek, by móc je czytać  w przedszkolu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę „Franklin i książka z biblioteki”, której ze skupieniem wysłuchali oraz wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej „Ja niczego się nie boję”. Były także śmieszne zabawy ruchowo-paluszkowe. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do niej,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci, teraz już z rodzicami.
 
 

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W TEATRZE
 
Dnia 22 lutego przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego były na wycieczce w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na spektaklu „Kopciuszek"w reżyserii Stefana Szaciłowskiego, na motywach baśni braci Grimm. Baśń bardzo podobała się dzieciom, scenografia robiła ogromne wrażenie, aktorzy występujący w sztuce świetnie odegrali swoje role wzbudzając szereg skrajnych emocji. Baśń została przedstawiona w zupełnie nowej odsłonie. Dzieci miały okazję obejrzeć  kulisy Teatru. Scenę, na której grają aktorzy, garderobę wypełnioną przeróżnymi strojami i kostiumami, dekoracje jakie używane  są w różnych spektaklach oraz przeróżne rekwizyty używane na scenie przez aktorów. Dzieci zadawały wiele pytań i miały możliwość zobaczenia wszystkiego z bliska. Dzieci wracały do domu z wieloma niezapomnianymi wrażeniami i bogatsi w nowe doświadczenia.
 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 31.01.2018r. na zaproszenie  dzieci i nauczycieli przybył do naszego przedszkola policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie młodszy aspirant Łukasz Jagodzki. Tego dnia dzieci z obu grup wiekowych zgromadziły się w sali, aby powitać niecodziennego gościa. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie pana policjanta. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia, policyjny lizak oraz małe kajdanki, które chciały obejrzeć wszystkie dzieci. Pan policjant mówił także o bezpieczeństwie na drodze oraz w czasie zabaw. Przypomniał o konieczności noszenia odblasków i bezpiecznej jeździe rowerem. Na koniec rozdał dzieciom odblaski z numerami alarmowymi. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!
 
 
 
Z WIZYTĄ W APTECE

W czwartek 14 grudnia przedszkolaki z obu grup Krasnoludki i Biedronki poszły z wizytą do apteki. Miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy farmaceuty, pan opowiedział im na czym polega jego praca. Dowiedziały się, że farmaceuta musi znać wszystkie leki, dawkowanie, doradzić gdy do apteki przychodzi ktoś chory, kto potrzebuje pomocy. Farmaceuta pokazał jak sporządza się leki robione na zamówienie, maści. Następnie dzieci zwiedziły zaplecze i magazyn – miejsce, gdzie klienci nie wchodzą. Zobaczyły niezliczoną ilość półek na których stały leki, fiolki, ampułki, tabletki, tuby i pudełka – wszystko posegregowane alfabetycznie. Dzieci dowiedziały się także o tym, jak dbać o zdrowie i jak najrzadziej chorować. Na zakończenie dostały drobne upominki w formie zdrowych batonów i próbek maści. Wizyta bardzo podobała się dzieciom.
PIERNIKOWE SZALEŃSTWO
W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz uczniowie klasy Ia, wraz ze swoimi babciami i dziadkami w dniu 18 grudnia spotkali się na wspólnym pieczeniu świątecznych pierniczków. Od samego rana wszyscy zabrali się do rozwałkowywania piernikowego ciasta. Teraz dopiero poszły w ruch niezliczone ilości przyniesionych przez babcie foremek. Powstały aniołki, choineczki, gwiazdki, renifery, bombki, itp. Wszystkie te cudeńka znalazły się na blaszkach i pod czujnym okiem pań kucharek nabrały złocistego koloru wypieczone w szkolnej kuchni. Najlepsza zabawa była jednak dopiero przed nami. Jeszcze ciepłe ciasteczka zostały poddane zdobieniu. Za pomocą różnobarwnych lukrów i posypek ciasteczka zamieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. W tak słodką pracę zaangażowani byli wszyscy uczestnicy warsztatów. Swoje nieodkryte jak dotąd umiejętności zaprezentował również pan dyrektor. Po niedługim czasie, jakże niezwykle przyjemnej pracy, talerze zapełniły się pysznymi, pachnącymi ciasteczkami.

 
 
 
GODZINA KODOWANIA

Tradycją naszej szkoły jest udział uczniów w różnych przedsięwzięciach promujących programowanie. Jednym z nich jest Godzina Kodowania, międzynarodowa akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Programowania. W tym roku wzięli w niej udział nie tylko uczniowie klas starszych, ale także pierwszaki oraz grupy przedszkolne. Dzieci korzystały z różnego rodzaju kursów i łamigłówek z postaciami ze znanych im gier i zabaw, których rozwiązanie polegało na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Najmłodsi uczestnicy bawili się kodując drogę pojazdów z użyciem strzałek.


POCZYTAJ MI

Dnia 11 grudnia 2017 w Bibliotece  Szkolnej SP nr 5w Gostyninie   przedstawicielki Koła Miłośników Książki Joanna Baraniak, ucz. klasy IIIc i Wiktoria Głowacka, ucz. klasy IIIa zaprezentowały maluchom z oddziałów przedszkolnych „Karsnoludki” i „Biedronki” książeczki pt.”Pinokio” i „Piotruś Pan”. Dzieci słuchały uważnie i z przejęciem odczytywane treści. Spotkanie zakończyło się krótkim konkursem ze znajomości bajek. 
 

PRZEDSZKOLAKI NA PIERWSZEJ WYCIECZCE

W czwartek 9 listopada nasze przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego były na wycieczce w Happy Parku w Stróżewku. Dzieci były zachwycone możliwością korzystania z różnorodnych atrakcji Centrum Zabaw: basenów z piłeczkami, trampolin, wielkich zjeżdżalni z kulkami, atrakcyjnych kolorowych domków, skomplikowanych torów sprawnościowych. Czas dzieciom umilały zabawy z animatorami, którzy pięknie malowali buzie, organizowali różne ciekawe konkurencje. Dzieciom bardzo podobała się także podróż autokarem, gdyż większość z nich pierwszy raz miała okazję korzystać z tego środka transportu. Przedszkolaki spędziły radosne i niezapomniane chwile w bajkowej scenerii i z uśmiechem na twarzy wróciły do domów.  

MALI PATRIOCI

10 listopada 2017r. Dzieci z Punktu Przedszkolnego włączyły się w obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sale nasze przybrały biało – czerwone barwy. Dzieci poznały symbole narodowe,  wykonały flagi oraz plakat na szkolny konkurs.

WARSZTATY TANECZNE Z PANIĄ DOROTKĄ

8 listopada odbyły się pierwsze zajęcia taneczne dla uczniów klasy I i dzieci z Punktu Przedszkolnego. Zajęcia poprowadziła mama uczennicy klasy I. Dzieci uczyły się tańczyć Zumbę, poznały nowy układ taneczny.ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DYNI

W poniedziałek 30 października 2017r. dzieci z Punktu Przedszkolnego obchodziły Dzień Dyni. Tego dnia w przedszkolu zrobiło się bardzo pomarańczowo, gdyż dzieci przyszły do przedszkola ubrane właśnie w tym kolorze. Główna bohaterka  „dynia” – okazała się być dla dzieci wielką inspiracją. To warzywo bowiem przyniesione do przedszkola przez dzieci posłużyło maluchom i ich paniom do zorganizowania świetnej zabawy. Nie zabrakło torów przeszkód, slalomów oraz tańców. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną i zabrały się do odkrywania dyniowego wnętrza. Wszystkie dzielnie wydrążały nasiona z dyń i pod opieką pań wykonały stworkowe lampiony. Dzień ten przyniósł dzieciakom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

  PUNKT PRZEDSZKOLNY TUŻ PRZED PRZEPROWADZKĄ
Na chwilę obecną Punkt Przedszkolny funkcjonuje w przestronnych salach. Mamy dwie grupy: grupę dzieci młodszych „Krasnoludki” i grupę dzieci starszych „Biedronki”. Zapewniamy dzieciom bezpieczne i komfortowe warunki do zabawy i nauki. Przedszkolaki szybko zaaklimatyzowały się wśród rówieśników i swoich pań opiekunek. Zdobywają wiedzę oraz umiejętności w trakcie organizowanych zajęć. Chętnie uczestniczą w zajęciach z języka angielskiego i rytmiki. Od października organizujemy z udziałem uczniów kl. I dzieci cykliczne zajęcia z kodowania. Szkoła i Punkt Przedszkolny wyposażone są w pomoce do organizowania tego typu zajęć. Wkrótce nastąpi oficjalne otwarcie Punktu Przedszkolnego połączone z pasowaniem przedszkolaków i uczniów klasy I na które serdecznie zapraszamy.  
 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.